Wymiary bramki do piłki nożnej – jakie są prawidłowe?

wymiary bramki do piłki nożnej

Futbol to bardzo popularna dyscyplina sportowa, która fascynuje wiele milionów osób na całym świecie (zarówno na żywo, jak i przed ekranem). Nic dziwnego. Jest widowiskowa, a najlepsi piłkarze zarabiają ogromne pieniądze. A czy każdy kibic zastanawiał się kiedykolwiek nad kwestiami innymi niż zasady gry czy transferu zawodników? Chodzi np. wymiary bramki w piłce nożnej. Warto nabyć taką wiedzę.

Bramka profesjonalna i treningowa

Są tutaj dwa rodzaje bramek, bez których niemożliwe byłoby rozegranie jakiegokolwiek meczu. Różnią się one pod względem wysokości oraz szerokości. Zobaczmy zatem, jakie powinny mieć dokładnie wymiary.

Dwa takie same słupki, które połączono u góry poprzeczką, a od tyłu ograniczono siatką – tak można zdefiniować omawianą w tekście konstrukcję. W przypadku profesjonalnych meczy na tych pełnowymiarowych boiskach musi mieć ona – jak określił Komitet Wykonawczy FIFA w 2008 roku – 732 cm (8 stóp) wysokości oraz 244 cm (8 jardów) szerokości.

Z kolei mniejsza, tak zwana treningowa (typowa, spotykana na polskich Orlikach) charakteryzuje się innym formatem. Wymiary bramki w piłce nożnej wynoszą wówczas: 5 x 2 m. Do takiej właśnie mogą strzelać gole chłopcy dopiero rozpoczynający przygodę z futbolem lub młodzi piłkarze biorący udział w zawodach lokalnych.

Kupowanie bramki sportowej

Wymiary bramki do piłki nożnej są już znane. Teraz warto odpowiedzieć na kolejne pytanie: gdzie można kupić ją zakupić? Oczywiście w profesjonalnych, specjalistycznych sklepach sportowych (stacjonarnych oraz online), które oferują także uniwersalne modele przenośne (łatwe w rozstawieniu w salach szkolnych, ważące maksimum 10 kg). Takie, które są zbudowane z rurek aluminiowych. Do wyboru są tam również produkty ze stalowymi łukami.

Co ważne, dostępne są one w dość przystępnej cenie. Jakiej? Za konstrukcje z przeznaczeniem na halę szkolną, należy wydać średnio ponad 2000 zł z groszami. Z kolei modele typowo do postawienia na większym boisku, gdzie rozgrywane są mecze Ligi Mistrzów, to wyższy koszt – nawet 4000 zł.

Jeżeli ma się jednak pewne wątpliwości, jaką bramkę wybrać, należy poradzić się fachowców, którzy znają wszelkie zalety takich produktów. Wówczas można otrzymać podpowiedź np. co do kolorystki (estetyczna strona danego modelu też jest istotna) albo dowiedzieć się, czy bez żadnego problemu wypierze się ręcznie siatkę bramki (a konkretniej tworzywo sztuczne, z jakiego jest ona wykonana).

Cechy dobrej bramki

Jaka więc powinna być ta idealna bramka w piłce nożnej? Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę? Jakie elementy muszą być wykonane bez zarzutu? Między innymi te kwestie poruszymy w tej, przedostatniej części tekstu.

Przede wszystkim chodzi o to, aby cała konstrukcja charakteryzowała się stabilnością i była odpowiednio dopasowana do rodzaju konkretnej rozgrywki. Po drugie ważnej jest bezpieczeństwo użytkowania. Nie może się ona np. przewrócić, kiedy jeden z zawodników swobodnie się na niej zawiesi. Na szczęście zdecydowana większość bramek jest wyposażona w dodatkowe, precyzyjnie zrobione mocowania.

Z kolei bramki, które się są przytwierdzone na stałe, zabezpiecza się tzw. śledziami. Ewentualnie mogą one posiadać specjalistyczny podkładki w formie antypoślizgowej. Wtedy nie istnieje kontakt z samym podłożem. Co więcej, gdy gra się na mokrym podłożu (trawie), będzie ograniczone występowanie korozji.

Określone z góry rozmiary a zwykły trening

Przejdźmy jeszcze do ostatniego tematu w tym artykule. Mianowicie do tego, czy faktycznie zawsze należy przestrzegać ustalonych zasad. Mowa np. o trenowaniu na bramkach, które mają określony, konkretny rozmiar.

Wiele tutaj zależy od tego, czy gramy amatorsko. Jeżeli tak, to nie ma co się przejmować wytyczonymi normami. Przecież boisko młodzieżowe gdzieś na wsi to często piaszczysty plac, na którym zamiast typowej bramki, stoją tylko dwa wbite w ziemie kołki.

Wymiary bramki do piłki nożnej mają więc znacznie jedynie w zawodowym futbolu. A dla najmłodszych dzieci w zupełności wystarczą nawet konstrukcje nadmuchiwane.