Wózek do malowania linii na boisku trawiastym – jaki wybrać? Jaką dobrać farbę?

linia boiska namalowana za pomocą wózka do malowania linii boiska

Utrzymanie boiska piłkarskiego w dobrym stanie wbrew pozorom wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Ogromną rolę odgrywa nie tylko systematyczne koszenie, nawadnianie i nawożenie murawy. Zadbać należy również o regularne malowanie linii. W tym konkretnym zadaniu pomóc może profesjonalny wózek do malowania linii boiska. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, które wózki do malowania linii są dobrym wyborem i na jakie farby warto postawić w pierwszej kolejności.

Jak wyznaczyć linie boiska do piłki nożnej?

Boisko do piłki nożnej jest prostokątne i podzielone linią na dwie połowy. Od 2008 roku boisko do piłki nożnej powinno mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Jeżeli chodzi o wymiary pola karnego to ma ono 16,50 metra długości oraz 40,32 metra szerokości. Okrąg, który znajduje się na środku boiska ma promień 9,15 metra. Rzut karny wbrew pozorom wykonuje się nie z 11 metrów, a z 11,50 metrów. W polu karnym znajduje się również pole bramkowe o wymiarach 18,32 m x 5,5 m. Ogromną rolę odgrywa także rozmiar bramek (7,32 m x 2,44 m).

Wózki do malolinia boiska namalowana za pomocą wózka do malowania linii boiskawania linii na boisku – rodzaje

Do malowania linii na profesjonalnych boiskach sportowych wykorzystuje się specjalne wózki, dzięki którym w krótkim czasie można wykonać idealnie proste linie o dość ostrych krawędziach. Największym zainteresowaniem cieszą się rolkowe wózki do malowania linii na boisku trawiastym. Urządzenia tego typu jak sama nazwa wskazuje wyposażone są w specjalny system rolek, który umożliwia nakładanie równomiernych linii na murawie. Wybierając wózki tego typu warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na farbę. Aby wymalować linie pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej niezbędny jest zbiornik o pojemności ponad 15 litrów.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także kredowe wózki do malowania linii na boisku trawiastym. Ich olbrzymim atutem jest to, że można wykonać linie na boiskach pokrytych mączką ceglaną. Godne polecenia są urządzenia z funkcją regulacji grubości malowanych linii. System rozpylający w wózkach kredowych zasilany jest za pomocą specjalnego koła obrotowego, które zazwyczaj zamontowane jest na dnie pojemnika. Producenci wózków do malowania linii boisk coraz częściej oferują modele do zastosowania z farbami ekologicznymi.

Farba do malowania linii na boisku – jaka najlepsza?

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się biodegradowalne farby, które całkowicie wolne są od kredy i żrących rozpuszczalników. Farby tego typu są w 100% bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Jej największym atutem jest wysoki stopień nieprzezroczystości oraz to, że błyskawicznie schnie. Do największych atutów należy zaliczyć także wysoką żywotność. Linie mogą być widoczne nawet do 4 tygodni. Biodegradowalna farba od renomowanego producenta nie powoduje sklejania się trawy i co najważniejsze nie hamuje systemu kapilarnego.

Coraz większą popularność zdobywają również farby ekologiczne, które w chwili obecnej coraz częściej zastępują zwykłe farby lateksowe. Ekologiczne farby najczęściej oparte są na żywicach poliuretanowych i akrylowych. Bezzapachowe i szybkoschnące farby ekologiczne, mogą pochwalić się bardzo dużą odpornością na ścieranie powłoki, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Na samym końcu warto wspomnieć o farbach proszkowych, które całkowicie pozbawione są rozpuszczalników. Farby proszkowe doskonale sprawdzą się na naturalnej i sztucznej murawie. Bez problemu można je wykorzystać także na twardych nawierzchniach.