Jaka wiedza i sprzęt jest potrzebna, by zacząć przygodę z unihokejem?

kij do unihokeja

Wydaje się, że unihokej jest bliźniaczo podobny do hokeja, lecz nie jest to do końca prawda. Obie dyscypliny nieco się różnią, co wpływa oczywiście na styl gry i zasady, które nimi rządzą.

Czym jest unihokej?

Jest to odmiana hokeja, tyle że w halowym wydaniu. Zawodnicy unihokeja rywalizują bowiem w zamkniętych przestrzeniach. Boisko unihokejowe ma wymiary 40 × 20 metrów. W owych rozgrywkach nie są wymagane łyżwy ani umiejętność szybkiej jazdy na nich. W unihokeju śliski, gumowy krążek jest zastępowany przez plastikową piłeczkę. By gra mogła się toczyć, potrzebne są jeszcze specjalne kije nie dłuższe niż metr. Na boisku w tej dyscyplinie sportu może przebywać maksymalnie pięciu zawodników i bramkarz. Rywalizują ze sobą dwie przeciwne drużyny, a wygrywa ta, która strzeli więcej goli.

Inne zasady ważne w unihokeju

Jeśli chodzi o czas gry, to wynosi on godzinę. Jednak jest ona podzielona na trzy tercje po 20 minut. Co istotne między każdą tercją jest przewidziana 10-minutowa przerwa. Jeśli po tym czasie nie ma rozstrzygnięcia bramkowego, bo między drużynami jest remis, przewidziana jest dogrywka. Gdy i ona nie przynosi zwycięzcy, potrzebne są rzuty karne. Jeżeli chodzi o zawodników, to mogą oni dotykać piłkę końcówką unihokejowego kija. Nie mogą tego natomiast zrobić żadną inną częścią ciała, bo za to grozi wykluczenie na 2 lub pięć minut.

Zabrania się też faulowania przeciwnika lub blokowania jego strzału. Co do stylu gry to jest on zależny od taktyki gry. W unihokeju gole można zdobywać poprzez dynamikę indywidualnych zagrań lub poprzez wypracowanie pozycji do strzału w wyniku działalności całego zespołu. W tej dyscyplinie sportu jedynie bramkarzowi wolno blokować strzały na bramkę przy pomocy rąk lub nóg. Nie będzie on za to karany przez sędziów. Jeśli chodzi o krycie, to preferowany jest system, że każdy może tylko zająć się jednym oponentem z drużyny przeciwnej. Przy czym, w wyniku krycia nie może on w żaden sposób ucierpieć fizycznie.

bramka unihokej

Kij do unihokeja- jaki powinien być?

Po pierwsze kij do unihokeja powinien mieć właściwą długość. Najlepiej, żeby sięgał zawodnikowi maksymalnie do okolic pępka. To ważne, gdyż zbyt długi kij spowolni nasze ruchy. A zbyt krótki, osłabi siłę i precyzje strzału. Kij unihokejowy powinien mieć również odpowiednią sztywność. Dopasowuje się ją na podstawie naszej wagi oraz siły, jaką dysponuje dany zawodnik.

Miękki kij jest przeznaczony dla zawodników wątłych i niezbyt muskularnych. Twardy kij to domena zawodników o dużej tężyźnie i sile uderzenia. W doborze kija ważna jest również blenda, czyli wygięcie kija. I tak dla zawodnika praworęcznego blenda powinna być wygięta w lewą stronę. A w przypadku leworęcznego gracza w prawą stronę.

W konstrukcji kija liczy się także to, z jakiego materiału został wykonany. Kije unihokejowe z włókna szklanego szybko się niszczą i nie są za bardzo wytrzymałe. Dlatego są używane głównie w dziecięcych zmaganiach. Te z kompozytu są nieco mocniejsze, lecz one też niestety nie są w stanie wytrzymać trudów całego sezonu. Co innego kije z karbonu. Te są bardzo wytrzymałe, odporne na uderzenia. I co najważniejsze starczają na lata. I choćby z tego względu warto w nie zainwestować.

Bramka do unihokeja- jakie wersje są dostępne?

W sklepach można właściwie napotkać tylko dwie odmiany bramek do unihokeja. Pierwsza jest w wersji klasycznej, czyli tej, jaką używa się podczas zawodowych rozgrywek. Druga niestandardowa, bo trochę niższa i węższa przeznaczona jest dla młodych adeptów, którzy dopiero uczą się zasad unihokeja. Niemniej bramkę do unihokeja można zamówić osobno lub w całym pakiecie, gdy kupuje się kije, kaski i ochraniacze na łokcie i kolana.