Piłka do gry w nogę – rozmiary i rodzaje

piłka do nogi

Gdy przeprowadzić nagle uliczną sondę i zadać napotkanym ludziom pytanie, jaki jest najbardziej popularny sport na świecie, zapewne prawie wszyscy odpowiedzieliby, że futbol. Nic dziwnego. To dyscyplina sportowa, która jest zawsze niezwykle widowiskowa i może ją uprawiać niemal każdy fascynat. Żeby jednak można było to robić, potrzebna jest piłka do gry w nogę. Jakie są jej rodzaje i rozmiary? Dlaczego jej jakość jest tak ważna? Sprawdźmy.

Testy i poziomy zaawansowania

Piłki do nogi występują w wielu rozmiarach. Jednak zanim trafią one do powszechnej sprzedaży, muszą najpierw przejść odpowiednie, specjalistyczne testy. Tutaj zachodzi pewna widoczna zależność. Mianowicie im bardziej profesjonalny model, tym poddawany jest on dokładniejszym badaniom.

Warto dodać, że słynna Federacja FIFA opracowała niedawno nowe certyfikaty. Jednym z nich jest QUALITY PRO, a więc oznaczenie udowadniające, że piłki do nogi najwyższej jakości zdała pozytywnie egzamin, biorąc pod uwagę jej wagę, okrągłość, spadek ciśnienia i inne aspekty.

Jeżeli chodzi natomiast o sam podział pod względem poziomu zaawansowania, to rozróżnia się tutaj trzy rodzaje piłek. Do pierwszej grupy zaliczają się rekreacyjne. To modele, który są skrupulatnie szyte na maszynie i zachwycają ciekawymi grafikami (wzornictwem oraz kolorystyką).

Kolejny typ to piłka przeznaczona do treningu, np. w specjalistycznych szkółkach. Charakteryzuję się oczywiście znacznie większą wytrzymałością. Ostatnim rodzajem jest meczowa (najbardziej liczna grupa). Jak sama nazwa wskazuje, musi mieć najwyższy poziom wykonania.

wymiary bramki do piłki nożnej

Rozmiary piłki do nogi

Teraz przejdźmy do kwestii rozmiarów. Tutaj także wprowadzono pewne oznaczenia. To numery od 5 do 1, poprzedzone literką R. Można się domyślić, że największa piłka do gry w nogę jest opatrzona piątką, czyli tradycyjnym rozmiarem (stosowana na boiskach naturalnych, mieszanych i sztucznych, w rozgrywkach seniorskich).

Z kolei R4 to sprzęt przeznaczony dla początkujących juniorów i trampkarzy – chłopaków, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fascynującym futbolem. Numer 3 występuje rzadko. Dlaczego? Bo dotyczy piłek dziecięcych do zabaw typowo rekreacyjnych. A najmniejszy, czyli 1 związany jest z kolekcjonerskimi modelami, mającymi nadrukowany np. herb czy barwy konkretnego klubu.

Inne ważne parametry

Rozmiar i wspomniane rodzaje to oczywiście nie wszystkie elementy, na jakie należy szczególnie zwrócić uwagę w trakcie kupowania sprzętu, jakim są nowe piłki do nogi. Równie istotne jest samo przystosowanie do gry na określonym typie murawy piłkarskiej.

Są trzy główne jej odmiany. Mamy więc boiska z murawą naturalną, sztuczną oraz halową. W przypadku pierwszego rodzaju, piłki są dostępne w wszystkich rozmiarach. Mają średnią sprężystość. Co więcej, są dobrze zabezpieczone w celu ochrony przed nasiąkaniem wodą. Zaskakują także trwałością. Nie tracą powietrza nawet po kilku mocnych strzałach doświadczonego piłkarza!

Modele do gry na sztucznej murawie charakteryzują się bardzo zbliżonymi zaletami, ale te halowe są już sprzętem o nieco zmodyfikowanej konstrukcji. Nic dziwnego. Decyduje o tym inny typ powierzchni. Takie lżejsze piłki z niższym kozłem nie odbijają się zbyt mocno, kiedy zostaną uderzone o twardy parkiet. Ciekawe, że nie muszą być one koniecznie zabezpieczone za pomocą powłoki, której zadaniem jest osłona przed nadmierną wilgocią.

Jeśli mowa o cenie tychże wymienionych wyżej modeli, to jej rozpiętość jest spora. Za najtańsze piłki do gry w nogę trzeba bowiem wydać jedynie kilkadziesiąt złotych, ale kosztują także kilkaset złotych. A co z tymi droższymi (chociażby markowymi replikami z oficjalnych meczów Ligi Mistrzów)? Okazuje, że nawet takie nie uszczuplą zawartości portfela w znaczny sposób. Każdy fan futbolu, który na co dzień poważnie trenuje lub gra rekreacyjnie, powinien bez problemu uzbierać potrzebną kwotę.

Oczywiście, aby zacząć uprawiać futbol, poza opisywanymi w artykule rodzajami piłki do nogi, przyda się coś jeszcze. Mowa o butach, które będą odpowiednio dobrane do nóg, w pełni wygodne i komfortowe.